SES KİMYA A.Ş 1999 yılında  665m2 kapalı alanda toz , likit temizlik ürünleri üretiminde faaliyet göstermek üzere kurulmuştur. 2002 yılına kadara bu alanda hizmet verdikten sonra 2002 yılından itibaren bünyesinde oluşturduğu AR-GE Laboratuarı ile çalışmalarını çevreye duyarlı kimyasalların  üretimi alanına kaydırmış ve toplam üretim alanını 2000 m2 yükseltmiştir.Deneyimli Uzman Kadrosu ile daha önce Türkiye de üretilmemiş ve denenmemiş kimyasalları geliştirilerek hem kimya sektörüne büyük bir yenilik getirmiş hem de çevreye duyarlı bu kimyasallar sayesinde, daha yaşanabilir bir çevreyi tamamen yerli yatırım ve mühendisler kullanarak sağlamayı hedeflemiştir.

            Yükselen çevre duyarlılığı sebebiyle bu tip yatırımlar bir sosyal sorumluluktan daha çok bir zorunluluk haline gelmiştir. SES KİMYA A.Ş sürekli yükselttiği AR-GE yatırımlarıyla  çevreye duyarlı kimyasalların çeşitlendirilmesini  ve yüksek çevre bilincine sahip ürünlerin tamamen yerli imkanlar kullanılarak üretilmesini sağlayarak Türk Kimya Sektörüne ciddi bir bilimsel ,teknik altyapı oluşturmuştur.

            Bu kimyasalların ilk örneği olarak dünyada tuzun kullanılmasının sınırlandırılması çalışmaları takip edilmiş ve ülkemizde Karla Mücadele de  tuz kullanımı sınırlandıracak alternatif kimyasallar üreterek piyasaya sunmuş sonuçta  bu kimyasallar oldukça etkili olmuştur.
Şimdi çalışmalarını Erozyonla mücadele ve Havacılık sektöründe yoğunlaştırmış benzer ürünlerin üretimi için AR-GE faaliyetlerin  yoğunlaştırılmıştır.

Amaç çevre dostu yüksek etkili kimyasal maddeleri üreterek hem Türk Kimya Sanayisinin bu noktadaki hammadde ve bilgi eksikliğini gidermek hem de daha yaşanılabilir yarınları yerel yatırımlarla dışa bağımlı olmaksızın sağlamaktır.